Bobija (planina)

Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije
Bobija
Pogled na Bobiju
Pogled na Bobiju
Nadmorska visina 1272 m (Tornička Bobija)
Države  Srbija
Bobija (planina) na karti Srbije
Bobija (planina)

Bobija je planina u Zapadnoj Srbiji u predelu pod nazivom Azbukovica, nalazi se između desne obale Drine, Sokolskih planina, Jablanika, Medvednika i kanjona Trešnjice. Bobija je udaljena od Ljubovije 30 kilometara, a od Bajine Bašte i Valjeva koji kilometar više. Najviši vrh nosi naziv Tornička Bobija i visok je 1272 metara. Bobiju krase četinarske i bukove šume, pašnjaci i proplanci. Najveća sela su Savkovići (Donji i Gornji Savkovići) i Gornje Košlje u čijem sastavu se nalaze i brojni zaseoci. Stanovništvo se najviše bavi stočarstvom i voćarstvom. Seljaci proizvode kvalitetno mleko, sir i kajmak. Od voćarstva zastupljena je šljiva i malina. Za stanovništvo u selima na padinama Bobije proizvodnja maline predstavlja glavni izvor prihoda.

Bobija – Planina i netaknuti dragulj zapadne Srbije

1
607
Planina Bobija
Foto: instagram @boskod
 

Bobija je planina u zapadnoj Srbiji u brdsko-planinskom predelu pod nazivom Azbukovica. Nalazi se između desne obale Drine, Sokolskih planina, Jablanika, Medvednika i kanjona Trešnjice. Najviši vrh Bobije nosi naziv Tornička Bobija i dostiže nadmorsku visinu od 1272 metara.

Bobija – Savršeno mesto za odmor ukoliko želite mir

Bobiju krase četinarske i bukove šume, pašnjaci i proplanci. Zahvaljujući svom raznovrsnom reljefu, pogodna je za planinarenje, speleologiju, paraglajding, vožnju džipovima, pešačenje i jahanje. Možete uživati u razgledanju, kako same planine, tako i okolnih planina, zahvaljujući vidikovcima koje poseduje. Bobija je ostala prirodna atrakcija, potpuno netaknuta, sa svežim i čistim vazduhom i predstavlja pravo mesto za odmor ukoliko želite mir.

Planina Bobija

Na samoj planini se nalazi nekoliko sela, od kojih su najveći Savkovići (Donji i Gornji) i Gornje Koščke, u čijem se sastavu nalaze mnogi zaseoci. Stanovništvo se uglavnom bavi stočarstvom i voćarstvom, a seljaci proizvode veoma kvalitetno mleko, sir i kajmak. Što se tiče voćarstva, najzastupljenije su šljiva i malina. Malina predstavlja glavni izvor prihoda stanovništva Bobije.

Bogatstva Bobije

Jedna od najvećih bogatstava Bobije jesu jaki i hladni izvori pijaće vode. Bobija obiluje ovim izvorima, na velikim nadmorskim visinama, među kojima je najpoznatiji izvor „Dobra voda“. Prema određenim istraživanjima, planina poseduje preko stotinu ovakvih izvora. Meštani kažu da ne postoje vrh i šuma bez makar jednog takvog izvora.

U video prilogu ispod, možete pogledati kako iz vazduha izgleda netaknuta priroda na Bobiji. Pravo bogatstvo Srbije:

 

Pored mnogobrojnih vidikovaca i netaknute prirode, lepoti ove planine dodatno doprinose i kanjoni reke Trešnjice, Tribuće i Ljuboviđe. Osim Torničke Bobije, planina poseduje još dosta vrhova, a neki od njih, sa nešto manjom nadmorskom visinom su: Oštra stena, Opaljena stena, Crni vrh, Rilo, Palež, Krušik. Takođe, ova planina, odnosno kanjon reke Trešnjice, predstavlja jedno od retkih staništa beloglavog supa u Srbiji.

Planina Bobija na mapi

Planina Bobija je udaljena 140 kilometara od Beograda, 30 od Ljubovije, a od Bajine Bašte i Valjeva nekoliko kilometara više. Do same planine, kao i na njoj nema asfaltiranih puteva, pa samo dolazak na nju i nije baš lak, ali je mala cena za uživanje na netaknutom dragulju zapadne Srbije.

 

 

 

 

 

Planina Bobija
Staze i bogaze | Debelo brdo-Tornička Bobija-Jablanik

Lepote Bobije otkrivaju se samo pravim zaljubljenicima u prirodu. Divlji, a blagorodni, ovi predeli nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Boravak u kuci Tadica, koja se nalazi se na Tadica brdu, iznad kog se uzdiže vrh Branik na 800 metara nadmorske visine je prilika i za odmor, ali i avanturu koja se pamti.








Planina Bobija


Bobija je planina u Azbukovici, nalazi se između desne obale Drine, Sokolskih planina, Jablanika, Medvednika i kanjona Trešnjice. Bobija je udeljena od Ljubovije 30 kilometara, a od Bajine Bašte i Valjeva koji kilometar više. Najviši vrh nosi naziv Tornička Bobija i visok je oko 1300 metara. Bobiju krase četinarske i bukove šume, pašnjaci i proplanci.





Najveća sela su Savkovići (Donji i Gornji Savkovići) i Gornje Košlje u čijem sastavu se nalaze i brojni zaseoci. Stanovništvo se najviše bavi stočarstvom i voćarstvom. Seljaci proizvode kvalitetno mleko, sir i kajmak.












Od voćarstva zastupljena je šljiva i malina. Za stanovništvo u selima na padinama Bobije proizvodnja maline predstavlja glavni izvor prihoda. Stanovništvo u selima na Bobiji je tokom postojanja SFRJ dosta propatilo, jer je tokom Drugog svetskog rata ovo bio poznati četnički kraj.









Do Bobije je danas teško doći, jer ne postoji asfaltni put, a postojeći makadamski je u dosta lošem stanju, tako da su sva sela odsečena od svih saobraćajnih komunikacija. Na Bobiji se nalazi Crkva - brvnara i škola, koju je tokom rata 1943. godine podigao četnički vojvoda Dragoslav Račić


 



Kako stići


Do vrha planine, Tornicke Bobije, vodi makadamski put iz pravca Ljubovije, do koje je dele 34 kilometra. Najbliži asfalt je na Pašnoj ravni, poznatom vašarištu na putu od Valjeva do Bajine Bašte, do koje valja preci desetak kilometara prašnjavog druma.





Planinari i dobri poznavaoci ovog kraja dolaze pešice iz pravca Debelog brda, a pešice se, iz suprotnog pravca i uzbrdo, može doci i iz pravca Rogacice, uz kanjon Trešnjice. Odakle god da dolazite, ceka vas mukotrpan put i prelep pogled na sve cetiri strane sveta.