Godišnje se u svijetu proizvede 460 miliona tona plastike

Godišnje se u svijetu proizvede 460 miliona tona plastike, taj se broj u deset godina udvostručio i ne pokazuje trend smanjivanja, navodi OECD.

Godišnje se u svijetu proizvede 460 miliona tona plastike, taj se broj u deset godina udvostručio i ne pokazuje trend smanjivanja, podaci su Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), povodom Svjetskog dana zaštite okoliša Ujedinjenih naroda koji se obilježava u ponedjeljak.

Od 2000. do 2019. godine taj se broj više nego udvostručio i nema znakova da proizvodnja pada.

 

Ako se nikakve mjere ne poduzmu, globalna proizvodnja gotovo će se utrostručiti do 2060. godine, dosegnuvši 1.231 million tona plastike, prenosi Hina, pozivajući se na France 24.

Prema OECD-u, pet godina je maksimalni životni vijek gotovo dvije trećine plastike proizvedene svake godine.

Pretežno korištena za pakiranje hrane (31 posto) te tekstila i robe široke potrošnje (20 posto), ta plastika često završi kao otpad nakon jedne ili samo nekoliko upotreba.

Dodatno, 353 miliona je broj tona plastičnog otpada proizvedenog u cijelom svijetu u 2019. godini.

U prirodi godišnje 22 miliona plastičnih predmeta

Udio otpada dramatično varira u različitim zemljama i grupama: 21 posto dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, 28 posto iz drugih država članica OECD-a, dok 19 posto dolazi iz Kine i pet posto iz Indije.

Preostalih 27 posto dolazi iz ostatka svijeta.

Prosječna količina plastičnog otpada proizvedenog po osobi godišnje u Evropi je 35 kilograma, prema Eurostatu.

Ta brojka odgovara otprilike 1.000 boca kapaciteta 500 mililitara.

Ukupno se godišnje u Evropskoj uniji proizvede gotovo 30 miliona tona plastičnog otpada.

Devet posto je postotak plastičnog otpada recikliranog na globalnom nivou u 2019. godini, prema OECD-u.

Polovica preostalog plastičnog otpada odlazi na odlagališta, 19 posto se spaljuje, a 22 posto se odlaže u prirodu ili spaljuje na otvorenom.

Ukupno 22 miliona plastičnih predmeta završi u prirodi svake godine.

  •  

     

     

     

    Narodni poslanik Pokreta slobodnih građana (PSG) Vladimir Pajić izjavio je danas da ta stranka zahteva obustavu izgradnje mini-hidroelektrane na reci Ljuboviđi u opštini Ljubovija, zbog ugrožavanja spomenika kulture "Rimski most".

    Pajić je u pisanoj izjavi rekao je da je to "klasičan primer uništavanja i prirode i kulture u Srbiji štetnim i loše planiranim projektima".

    "Ministarstvo kulture žmuri na decenijsko uništavanje najvrednijeg nasleđa naše zemlje, a ministarka Maja Gojković samo nastavlja neodgovornu praksu svojih prethodnika. Ukoliko se ovako nastavi uskoro ćemo preći broj od preko stotinu uništenih istorijskih zdanja i spomenika. Takve nebrige i organizovanog uništavanja i zapostavljanja nigde nema", rekao je Pajić.

    Dodao je da je vreme da se stane na put uništavanju prirode i kulturnih dobara.

    "Moramo čuvati naše kulturno nasleđe sa jednakom brigom kao što moramo čuvati i životnu sredinu. Ovakvi projekti moraju biti obustavljeni", istakao je Pajić.

     

    https://youtu.be/zVqfq_NTzSo?si=xOAn9iYpDEiS1R6k